Pływanie dobre na wszystko – to nie mit, tylko szczera prawda. Wady postawy – zajęcia pływania, Problemy z kręgosłupem, kontuzje – rehabilitacja w wodzie. Lekarze zazwyczaj kierują na basen. Środowisko wodne ma idealną specyfikę, która wpływa nie tylko naprawczo na nasz organizm ale również poprawia nasze możliwości wydolnościowe i budulcowe.

14139352_1062761790428341_1867426032_o

Woda po zanurzeniu naszego ciała działa uspokajająco na układ nerwowy; rozluźnia mięśnie, co działa na układ przywspółczulny. Zmniejsza częstotliwość skurczów serca, zachowując te same efekty treningu wydolnościowego; zwiększa objętość żylną podnosząc ciśnienie żylne i rzut serca, które mają wpływ na aktywację hormonów naszego organizmu. Zajęcia pływania zmniejszają ciśnienie tętnicze i aktywność układu współczulnego zwalniając akcję serca i zmniejszając napięcie mięśniowe.

Przepływ krwi znacznie wzrasta lepiej zaopatrując mięśnie w tlen. Woda osłabia siłę nacisku stawów na siebie zwiększając gibkość i uwodnienie tkanek. Ciśnienie hydrostatyczne pobudza do pracy mięśnie oddechowe wspomagając wydech, lecz utrudniając wdech. W wodzie wdech jest szybki; następuje faza zatrzymania oddechu, co wpływa na zwiększenie pojemności życiowej płuc przez zmniejszenie pojemności zalegającej; wydech wspomagany jest pracą mięśni oddechowych, które walczą z oporem wody.[Groffik 2012]

DCIM101GOPRO

Dlatego najlepsze, co możemy zrobić dla siebie i najbliższych, to spędzać czas na basenie. Biorąc aktywny udział w kursach nauki pływania, doskonaleniu techniki i samego siebie, zajęciach korekcyjnych, a także poprzez zabawę, w zajęciach aqua fitness.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty

https://www.akademia.rybnik.pl/oferta/

 

Monika Nowak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *